Niewiele osób przejmuje się stanem swojego wzroku – dopóki coś mu nie zagrozi. To wyraźnie podkreśla wagę wizji. W tym artykule przedstawimy pięć najczęstszych schorzeń wpływających na widzenie i podzielimy się wskazówkami dotyczącymi dbania o wzrok.

1. Zaćma

Jak tworzy się zaćma? Promienie świetlne ze świecących obiektów muszą przejść przez soczewkę Twojego oka, aby dotrzeć do komórek wyczuwających światło w siatkówce. Kiedy zaćma zasłania soczewkę, twoje widzenie jest zamglone, a światła dają efekt aureoli.

Wskazówki dotyczące profilaktyki: Chroń oczy soczewkami blokującymi zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB i unikaj palenia. Ważne jest, aby kontrolować ciśnienie krwi, kontrolować wagę i kontrolować cukrzycę.

2. Retinopatia cukrzycowa

Jak tworzy się retinopatia cukrzycowa? Twoja siatkówka przekształca światło w sygnały, które Twój mózg może przetwarzać. Cukrzyca może wpłynąć na wielkość soczewki i spowodować wyciek lub wzrost naczyń krwionośnych, powodując rozmycie, błyski, męty, ból i ucisk.

Wskazówki dotyczące profilaktyki: Wykonuj coroczne badania rozszerzonego oka, aby wcześnie wykryć problemy z oczami związane z cukrzycą, co może zapobiec utracie wzroku lub spowolnić ją. Kluczowe jest również kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i ciśnienia krwi.

Retinopatia cukrzycowa

3. Zwyrodnienie plamki żółtej

Jak tworzy się zwyrodnienie plamki żółtej? Polegasz na komórkach wyczuwających światło w plamce żółtej, centrum siatkówki, w tak zwanym widzeniu centralnym. W zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD) uszkodzenie tkanki lub wzrost naczyń krwionośnych w plamce utrudnia widzenie twarzy, czytanie, prowadzenie samochodu i nie tylko.

Wskazówki dotyczące profilaktyki: Unikaj palenia, które podwaja ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej wraz z wiekiem. Regularnie ćwicz, kontroluj ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Jedz też dużo zielonych liści i ryb.

4. Jaskra

Jak tworzy się jaskra? Odpowiednia ilość płynu musi wypełnić przestrzeń w oku. Nacisk ze zbyt dużej ilości płynu uszkadza nerw wzrokowy, który następnie kradnie twoje widzenie peryferyjne, a następnie centralne.

Wskazówka dotycząca zapobiegania: współpracuj z okulistą, aby dobrze kontrolować ciśnienie w oku i aby uniknąć utraty wzroku.

Jaskra

5. Wady refrakcji

Jak tworzą się wady refrakcji? Twoja gałka oczna, rogówka i soczewka muszą być odpowiednio ukształtowane, aby promienie światła załamywały się i lądowały na siatkówce, aby dotrzeć do mózgu. Jeśli ten proces nie nastąpi, widzenie się rozmywa.

W przypadku wad refrakcji promienie świetlne nie uginają się i nie padają tam, gdzie powinny w oku. Błędy refrakcji obejmują:

  • Krótkowzroczność ( krótkowzroczność ): Promienie świetlne nie docierają do siatkówki.
  • Dalekowzroczność ( nadwzroczność ): Promienie światła docierają do siatkówki.
  • Astygmatyzm : Promienie świetlne padają nierównomiernie na powierzchnię siatkówki.
  • Trudności związane z wiekiem w bliższym skupieniu ( starczowzroczność ): promienie światła docierają do siatkówki, sprawiając, że czytanie i inne prace z bliska stają się wyzwaniem.

Wskazówka dotycząca zapobiegania: Badania oczu najlepiej przeprowadzać w każdym roku przed ukończeniem 18. roku życia i po 65. roku życia, a następnie co dwa lata (chyba że masz problem medyczny lub z oczami, który wymaga częstej uwagi).