Jeżeli kupiłeś soczewki pierwszy raz w życiu, zapewne masz mnóstwo pytań. Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie spędzisz pierwsze kilka dni, podziwiając drobne szczegóły wizualne, których nigdy wcześniej nie zauważyłeś — jak rosa na trawie i małe plamki koloru na jasnozielonych liściach.

To bardzo ekscytujący czas, ale jak wszystko nowe, może być też trochę zagubiony. W końcu soczewki kontaktowe to zaawansowane technologicznie urządzenia medyczne, a wzrok jest jednym z najbardziej cenionych zmysłów. W związku z tym ważne jest, aby dokonywać dobrych wyborów dla zdrowia i komfortu Twoich oczu. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci na drodze do życiowego sukcesu z nowymi soczewkami kontaktowymi.

1. Zrelaksuj się . Wiele osób martwi się, że podczas zakładania soczewek podrapie oczy lub – co gorsza – soczewka kontaktowa utknie za ich okiem. Zrelaksuj się. Zakładanie i zdejmowanie soczewek na początku może Cię denerwować, ale choć może się to wydawać niezręczne, nie musisz bać się dotykać oka, o ile masz czyste ręce. Dodatkowo, wnętrze twoich powiek jest połączone z tylną częścią twojego oka, więc twoje soczewki nie mogą wpaść w otchłań.

2. Utrzymuj soczewki w czystości.  W przypadku produktów miesięcznych/2-tygodniowych nie idź na skróty z czyszczeniem soczewek. Twój lekarz udzieli Ci instrukcji dotyczących wybranego dla Ciebie schematu pielęgnacji soczewek. Na przykład, za każdym razem, gdy zdejmujesz soczewki, powinieneś przetrzeć i opłukać pojemniczek, a następnie umieścić je w świeżym roztworze. Kiedy rano zakładasz soczewki, całkowicie opróżnij opakowanie, spłucz świeżym roztworem i pozostaw je odkryte i do góry nogami na papierowym ręczniku, aby wyschło na powietrzu. Twój futerał na soczewki należy wymieniać co 3 miesiące. 

Najczęstsze pytania o soczewki kontaktowe

3. Prawidłowo wyrzuć soczewki kontaktowe i opakowanie. Wyrzuć swoje soczewki kontaktowe do pojemnika na odpady/śmieci i postępuj zgodnie z zaleceniami lokalnych władz sanitarnych w celu dalszej utylizacji – nie wyrzucaj soczewek kontaktowych do kanalizacji!

4. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.  Używaj tylko produktów zalecanych przez lekarza. Nie zastępuj produktu do pielęgnacji soczewek bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Rozwiązanie, przekazane przez okulistę zostały wybrane specjalnie dla Twojego typu soczewek, więc nie wprowadzaj zmian na podstawie szeroko pojętych etykiet na opakowaniach. Ważne jest również dotrzymywanie terminów. Niezależnie od tego, jaki harmonogram ustali twój lekarz, trzymaj się go.

5. Przestrzegaj przepisanego harmonogramu noszenia i wymiany.  Nie próbuj pisać własnych zasad. Noś soczewki tylko przez czas, który lekarz uważa za bezpieczny i wymieniaj soczewki zgodnie z harmonogramem. Nie próbuj przedłużać żywotności swoich soczewek o dodatkowy tydzień lub dodatkowy dzień. Ponadto, o ile nie zostały ci specjalnie przepisane soczewki do ciągłego noszenia, nigdy nie powinieneś spać w swoich kontaktach.

Nauka robienia czegoś nowego wymaga czasu. W rzeczywistości może minąć około tygodnia, zanim przyzwyczaisz się do nowego życia z soczewkami kontaktowymi i poczujesz się naprawdę pewnie. Ale zanim się zorientujesz, soczewki kontaktowe staną się cenioną częścią Twojego życia.