Czy Twoje dziecko siedzi zbyt blisko ekranu komputera? Czy mruży oczy czytając książkę? Czy widzi rzeczy, które są blisko, ale ma problemy, gdy są daleko, lub odwrotnie? Każdy z tych znaków może oznaczać, że Twoje dziecko potrzebuje okularów.

Sprawdzenie wzroku dziecka przez specjalistę od wzroku

Jedynym sposobem, aby upewnić się, czy Twoje dziecko potrzebuje soczewek korekcyjnych, jest zbadanie wzroku najpierw przez pediatrę, a następnie w przypadku podejrzenia problemu przez okulistę. Ważne jest, aby wiedzieć, że wczesne wykrycie problemów ze wzrokiem ma znacznie większą szansę na skuteczne leczenie.

Oznaki, że Twoje dziecko potrzebuje okularów

Następujące objawy wskazują, że Twoje dziecko może mieć problemy ze wzrokiem i potrzebuje okularów, zgodnie z Johns Hopkins Medicine :

 • Mrużąc oczy . Zmrużenie oczu może oznaczać, że Twoje dziecko ma wadę refrakcji (jak dobrze oczy skupiają się na obrazie). Zmrużając oczy, Twoje dziecko jest w stanie tymczasowo poprawić ostrość i wyrazistość obiektu.
 • Przechylanie głowy lub zakrywanie jednego oka . Twoje dziecko może zakryć jedno oko lub przechylić głowę, aby zmienić kąt widzenia, aby przedmioty były wyraźniej widoczne. Może to wskazywać, że oczy są źle ustawione lub że Twoje dziecko ma niedowidzenie (leniwe oko), jedno z najczęstszych zaburzeń oczu u dzieci.
 • Siedzenie zbyt blisko telewizora lub ekranu komputera lub trzymanie urządzeń przenośnych zbyt blisko oczu . Siedzenie zbyt blisko telewizora, trzymanie urządzeń ręcznych zbyt blisko oczu lub opuszczanie głowy podczas czytania to wszystkie możliwe oznaki słabego widzenia. Osoby z krótkowzrocznością (krótkowzrocznością) widzą wyraźnie rzeczy z bliskiej odległości, ale nie z daleka. Zbliżanie obiektu sprawia, że ​​obraz jest większy i wyraźniejszy.
 • Nadmierne tarcie oczu . Nadmierne pocieranie oczu może sygnalizować, że Twoje dziecko doświadcza zmęczenia oczu lub zmęczenia oczu. Może to być oznaką wielu problemów ze wzrokiem i stanów, w tym alergicznego zapalenia spojówek.
 • Narzekanie na bóle głowy lub oczu . Jeśli Twoje dziecko skarży się na ból oczu lub bóle głowy pod koniec dnia, może przepracować oczy, aby zwiększyć ostrość niewyraźnego widzenia.
 • Trudności z koncentracją na pracy w szkole . W szkole dzieci muszą szybko zmienić skupienie wzroku z daleka na bliższe oraz z tablic i komputerów na podręczniki i tablety. Jeśli dziecko ma trudności z dokonaniem tych wizualnych adaptacji, może to zostać źle ocenione jako brak koncentracji na zadaniach szkolnych lub słaba koncentracja uwagi.

Negatywne skutki nieleczonych problemów ze wzrokiem

Ponieważ około 80% tego, czego dzieci uczą się w szkole, uczy się wzrokowo, jeśli Twoje dziecko ma nieskorygowany problem ze wzrokiem, może to znacznie wpłynąć na jego rozwój umysłowy, emocjonalny i akademicki. Ponadto dzieci z niewykrytymi problemami ze wzrokiem są czasami błędnie diagnozowane z trudnościami w uczeniu się, takimi jak ADHD, dysleksja lub deficyt czytania ze zrozumieniem. Podczas gdy wiele szkół przeprowadza podstawowe badania przesiewowe oczu, nie zastępują one dokładnego badania wzroku przez specjalistę od wzroku.

W jakim wieku należy zbadać wzrok dziecka

Badanie przesiewowe wzroku jest bardzo ważnym sposobem identyfikacji problemów ze wzrokiem u Twojego dziecka. Podczas typowego badania wzroku specjalista od wzroku sprawdza, czy oczy funkcjonują prawidłowo i szuka chorób oczu.

American Academy of Ophthalmology i American Academy of Pediatrics polecam, że dzieci mają ich oczy sprawdzane przez pediatrę w następujących grup wiekowych:

 • Wszystkie dzieci przed opuszczeniem szpitala powinny mieć zbadane oczy pod kątem infekcji, wad, zaćmy lub jaskry.
 • Do 6 miesiąca życia:  W ramach każdej wizyty „Zdrowe dziecko” pediatra powinien sprawdzić stan oczu, rozwój wzroku i ustawienie oczu.
 • 1-2 lata:  Specjalne techniki badań przesiewowych umożliwiają pediatrom Twojego dziecka wykrycie potencjalnych problemów ze wzrokiem.
 • 3-4 lata:  Oczy i wzrok Twojego dziecka należy sprawdzić pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości, które mogą powodować problemy z późniejszym rozwojem.
 • 5 lat i więcej:  Wzrok Twojego dziecka w każdym oku powinien być sprawdzany co roku. W przypadku wykrycia problemu pediatra może skierować dziecko do pediatry okulisty.

Jeden czynnik, który może wpływać na zdrowie oczu? Słońce.

Według portalu Fatherly.com uszkodzenia spowodowane ekspozycją na słońce, które zdarzają się w dzieciństwie, mogą powodować problemy ze wzrokiem w późniejszym życiu, dlatego rodzice powinni upewnić się, że ich dzieci noszą okulary przeciwsłoneczne, gdy są wystawione na jasne światło słoneczne. „Jeśli założysz okulary przeciwsłoneczne na twarz, musisz również założyć okulary przeciwsłoneczne na twarz swojego dziecka” – czytamy w artykule.