W świecie, w którym ekrany wydają się być zawsze obecne, ważne jest, aby podjąć kroki w celu ochrony wzroku, nawet w przypadku czegoś tak prostego, jak użycie trybu ciemnego telefonu. Ale czy tryb ciemny jest lepszy dla twoich oczu?

Tryb ciemny skutecznie eliminuje odblaski i redukuje niebieskie światło, co pomaga twoim oczom. Jednak tryb ciemny nie jest dla wszystkich, aw niektórych przypadkach może powodować więcej problemów ze wzrokiem niż rozwiązań.

Poniżej zagłębimy się w szczegóły: Czym jest tryb ciemny, jakie są jego zalety i czy tryb ciemny jest rzeczywiście lepszy dla Twoich oczu? 

Co to jest tryb ciemny?

Tryb ciemny (lub ciemny motyw) to ustawienie oferowane w wielu modelach smartfonów. Tryb ciemny wyświetla odwrócony schemat kolorów — jasny tekst i ikony na ciemnym tle. Większość urządzeń mobilnych domyślnie pracuje w trybie jasnym, w którym ciemny tekst jest nakładany na białe lub jasne tło. 

Tryb ciemny jest dostępny w ustawieniach wyświetlacza telefonu i można go włączać i wyłączać zgodnie z preferencjami użytkownika. Po zastosowaniu tryb ciemny jest wyświetlany w całym interfejsie użytkownika, w tym w aplikacjach.

Uwaga: jeśli nie możesz znaleźć tej opcji w ustawieniach, możliwe, że ta funkcja ma inną nazwę lub Twój telefon (lub jego system operacyjny) jest przestarzały i nie oferuje trybu ciemnego.

Wierzcie lub nie, ale tryb ciemny faktycznie istniał jako „norma” przed trybem jasnym. Kiedy komputery osobiste były po raz pierwszy dostępne, monitory monochromatyczne były jedyną opcją. 

Monitory wykorzystywały fosfor, który na ekranie komputera wydawał się ciemny. Po naciśnięciu klawisza na klawiaturze elektrony zapalały fosfor na inny kolor (często zielony), tworząc litery i symbole na ciemnym tle.

How to Get Dark Mode on an Android Phone or Tablet

Jakie są zalety trybu ciemnego?

Korzystanie z trybu ciemnego ma wiele zalet, takich jak wydłużona żywotność baterii oraz zmniejszona ekspozycja na odblaski i światło niebieskie.

WIĘCEJ BATERII, MNIEJ ŁADOWANIA: Korzystanie z trybu ciemnego może wydłużyć żywotność baterii nawet o 30%, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał tak często ładować telefonu. Uwaga: jeśli czytanie w trybie ciemnym jest trudniejsze, przyciemnienie jasności w trybie zwykłym również wydłuży żywotność baterii.

Sugeruje się, że ekspozycja na światło niebieskie powoduje objawy zmęczenia oczu, w tym suchość oczu, bóle głowy i niewyraźne widzenie – mimo że większość badań nie potwierdza takich poglądów. Jednak nauka nie wykazały, że niebieskie światło może kolidować z cykli snu , czyli może to być trudne do uzyskania wystarczającego odpoczynku jeśli jesteś narażony na wystarczającą niebieskim światłem bezpośrednio przed pójściem spać.

ZMNIEJSZ EKSPOZYCJĘ NA NIEBIESKIE ŚWIATŁO : przełączenie telefonu w tryb ciemny może pomóc w zmniejszeniu ekspozycji na niebieskie światło.

Wiele telefonów ma również filtr światła niebieskiego. Filtr, który również powinien znajdować się w ustawieniach wyświetlacza, pozwala dostosować ilość niebieskiego światła emitowanego z ekranu. To świetna opcja dla tych, którzy nie widzą dobrze w trybie ciemnym, ale chcą chronić się przed niebieskim światłem.

UNIKAJ OŚWIETLEŃ EKRANU: Jeśli oglądasz ekran w ciemnym pomieszczeniu, jasne światło z domyślnych ustawień wyświetlacza może powodować irytujące odblaski — niewygodny poziom kontrastu między ekranem a otoczeniem. Korzystanie z trybu ciemnego znacznie zmniejszy odblaski z ekranu, zapewniając komfort oglądania.

Możesz także ręcznie przyciemnić ekran w trybie oświetlenia lub ustawić jasność tak, aby dostosowywała się automatycznie w zależności od oświetlenia otoczenia. Każda z tych opcji skutecznie zredukuje odblaski, jeśli wolisz nie używać trybu ciemnego.

Czy tryb ciemny jest lepszy dla Twoich oczu?

Chociaż tryb ciemny ma wiele zalet, może nie być lepszy dla Twoich oczu. Korzystanie z trybu ciemnego jest pomocne, ponieważ bardziej męczy wzrok niż wyraźny, jasny, biały ekran. Jednak korzystanie z ciemnego ekranu wymaga rozszerzenia źrenic, co może utrudnić skupienie się na ekranie. 

Dlaczego rozszerzenie oczu utrudnia widzenie? Kiedy twoje źrenice rozszerzają się , twój wzrok staje się mniej wyraźny. Kiedy twoje źrenice zwężają się w jasnym świetle, twój wzrok się wyostrza. Podobnie jak w aparacie, mniejsza przysłona zapewnia większą głębię ostrości. Z tego powodu niektórym osobom może być trudniej wyraźnie zobaczyć szczegóły ekranu w trybie ciemnym.

Osoby z krótkowzrocznością lub astygmatyzmem mogą również doświadczać halo (od słowa „halo”). Halacja występuje, gdy światło rozprzestrzenia się poza pewną granicę, tworząc mglisty lub rozmyty wygląd.

Innymi słowy, białe litery mogą wydawać się wylewane na czarne tło, co utrudnia czytanie, zwłaszcza jeśli druk jest poprawny. 

Halacja jest bardziej powszechna i bardziej dotkliwa podczas korzystania z trybu ciemnego, więc ci, którzy już mają problemy ze wzrokiem, mogą bardziej skorzystać z trybu przyciemnionego światła lub trybu filtrowania światła niebieskiego. Bez względu na to w jakim trybie użyć, aby zobaczyć swój telefon, najlepszym sposobem zapewnienia, jasne, wygodne oglądanie jest, aby zobaczyć swój okulisty dla regularnych egzaminów oczu i up-to-date wzroku recepty. 

Korygowanie podstawowych problemów ze wzrokiem przyniesie ulgę, której nigdy nie można osiągnąć w trybie ciemnym, zarówno na ekranie, jak i poza nim. A jeśli zamierzasz kupić nowe okulary, możesz w tym procesie dodać specjalne powłoki soczewek , które zablokują odblaski i niebieskie światło.