Czym są kontakty z astygmatyzmem?

Soczewki kontaktowe do astygmatyzmu są specjalnie zaprojektowane, aby korygować wizualne efekty astygmatyzmu – powszechnego błędu refrakcji spowodowanego zniekształconą rogówką . Na dzisiejszym nowoczesnym rynku soczewek kontaktowych ludzie z astygmatyzmem mają więcej możliwości niż kiedykolwiek.

Osoby noszące soczewki kontaktowe często używają jednego z trzech rodzajów soczewek, aby skorygować skutki astygmatyzmu:

 • Soczewki toryczne
 • Soczewki przepuszczające gaz
 • Soczewki hybrydowe

Niektóre kontakty specjalistyczne są również dostępne specjalnie dla astygmatyzmu.

Osoby z łagodnym astygmatyzmem zwykle dobrze tolerują soczewki toryczne (miękkie kontakty), ale sztywne przepuszczalne dla gazu lub hybrydowe kontakty mogą zapewnić jeszcze ostrzejsze widzenie.

Decyzja, które kontakty są najlepsze dla astygmatyzmu, zależy od tego, jak dobrze tolerujesz każdą soczewkę, charakterystykę twoich oczu i aktualny poziom astygmatyzmu.

Dobór soczewek kontaktowych

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne to miękkie soczewki kontaktowe, które korygują astygmatyzm. Czasami nazywa się je po prostu torykami.

Soczewki kontaktowe toryczne wykonane są z jednego z dwóch materiałów:

 • hydrożel
 • hydrożel silikonowy

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są bardziej oddychające niż ich konwencjonalne kontakty hydrożelowe, ale mogą być również nieco droższe.

Istnieją dwie ważne różnice między soczewkami toryczne a „zwykłymi” miękkimi soczewkami, które korygują tylko krótkowzroczność lub dalekowzroczność :

 1. Soczewki toryczne skupiają się na różnych częściach soczewki, aby skorygować krótkowzroczność lub dalekowzroczność, która towarzyszy astygmatyzmowi.
 2. Soczewki toryczne mają cechę konstrukcyjną, która pozwala im obracać się pod idealnym kątem z przodu oka.

Każde oko z astygmatyzmem jest wyjątkowe, więc znalezienie właściwej soczewki o najlepszym dopasowaniu, komforcie i ostrości widzenia może wymagać kilku prób i błędów. Twój okulista może poeksperymentować z dwiema lub trzema różnymi markami, zanim znajdzie idealną parę.

Dopasowanie pacjenta do kontaktów torycznych wymaga zwykle większej wiedzy specjalisty niż w przypadku zwykłych soczewek. Z tego powodu toryczne dopasowanie soczewek może kosztować więcej niż zwykłe dopasowanie soczewek kontaktowych .

Ponieważ toryki są bardziej złożone w projektowaniu, koszt ich wymiany będzie wyższy niż w przypadku większości zwykłych kontaktów. Dokładna cena będzie zależeć od konstrukcji soczewki, materiału soczewki i miejsca zakupu.

Soczewki przepuszczające gaz

Soczewki kontaktowe przepuszczające gaz to kolejny popularny rodzaj soczewek kontaktowych na astygmatyzm.

Możesz również usłyszeć soczewki przepuszczające gaz, zwane:

 • Obiektywy GP
 • Sztywne soczewki przepuszczające gaz
 • Obiektywy RGP

Wszystkie te terminy odnoszą się do tego samego rodzaju obiektywu.

W większości przypadków soczewki GP mogą korygować astygmatyzm bez specjalistycznej konstrukcji torycznej. Dzieje się tak, ponieważ są sztywne i zachowują swój kształt na zniekształconej powierzchni oka, zamiast dopasowywać się do powierzchni, jak robią to miękkie soczewki.

Jedyne soczewki przepuszczające gaz, które mają konstrukcję toryczna, to te przepisane na wysoki lub nietypowy poziom astygmatyzmu.

Inną opcją przepuszczającą gaz są soczewki twardówkowe : większe soczewki, które zapewniają doskonałą korekcję astygmatyzmu — nawet w przypadku nieregularnych powierzchni oka.

Wiele osób z astygmatyzmem stwierdza, że ​​ich wzrok jest zauważalnie ostrzejszy w przypadku soczewek przepuszczających gaz niż w przypadku soczewek torycznych. Ale ponieważ są grubsze i sztywniejsze, dostosowanie się do nich może zająć więcej czasu. A niektórzy ludzie po prostu nie mogą przyzwyczaić się do uczucia grubszych soczewek na oczach.

Dopasowanie przepuszczalnych dla gazów kontaktów zwykle zajmuje więcej czasu i wiedzy niż dopasowywanie miękkich soczewek kontaktowych (w tym torycznych). Soczewki GP są również dostosowywane do konkretnych pomiarów oczu.

Oznacza to, że soczewki i akcesoria GP zwykle kosztują więcej niż miękkie soczewki i akcesoria do soczewek. Jednak tego typu soczewki nie muszą być wymieniane tak często, jak miękkie styki, więc koszty soczewek mogą z czasem być podobne.

Soczewki hybrydowe

Soczewki hybrydowe to rodzaj mieszanki miękkich soczewek i soczewek przepuszczających gaz. Mogą zapewnić użytkownikom wysoki poziom ostrości bez poświęcania komfortu.

Soczewki hybrydowe mają dwie ważne cechy:

 1. Środek wykonany z materiału przepuszczającego gaz
 2. Otaczający obszar wykonany z miękkiego materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego

Soczewki hybrydowe są mniej podatne na przemieszczenie podczas uprawiania sportu i innej aktywności fizycznej, ponieważ mają mniej więcej taki sam rozmiar jak soczewki miękkie, z cieńszymi krawędziami niż soczewki przepuszczające gaz.

Podobnie jak opcje przepuszczające gaz, dopasowanie hybrydowych soczewek kontaktowych również wymaga więcej czasu i wiedzy niż dopasowanie soczewek torycznych. Są również dostosowane do oczu każdego użytkownika, co zwiększa koszty.

Możesz oczekiwać, że hybrydowe soczewki kontaktowe i ich wymiana będą kosztować mniej więcej tyle, co soczewki GP. Ale, podobnie jak soczewki GP, hybrydowe styki nie muszą być wymieniane tak często, jak miękkie styki.

Kontakty specjalistyczne dla astygmatyzmu

Kiedyś było bardzo niewiele opcji dla kontaktów z astygmatyzmem, zwłaszcza dla soczewek, które korygowały nietypowe lub duże ilości astygmatyzmu. Ale tak już nie jest.

Obecnie kontakty jednorazowe są dostępne w wielu wzorach do comiesięcznej, dwutygodniowej, a nawet codziennej wymiany.

Inne soczewki specjalistyczne do astygmatyzmu obejmują:

 • Kolorowe styki o torycznych wzorach
 • Toryczne soczewki dwuogniskowe korygujące zarówno astygmatyzm, jak i starczowzroczność
 • Soczewki silikonowo-hydrożelowe toryczne przeznaczone do noszenia przez noc do 30 dni
 • Toryki na zamówienie, które mogą skorygować prawie każdy rodzaj lub stopień astygmatyzmu

Jak otrzymać receptę

W Polsce musisz mieć receptę na soczewki kontaktowe, zanim będziesz mógł zamówić kontakty. Ale recepty nie są trudne do zdobycia — wszystko, czego potrzebujesz, to badanie wzroku i dopasowanie soczewki z okulistą .

Jeśli masz już na myśli określony typ soczewek, zadzwoń wcześniej do gabinetu okulisty i upewnij się, że oferuje on ten konkretny rodzaj dopasowania.

Podczas badania i konsultacji lekarz poinformuje Cię, czy jesteś dobrym kandydatem do kontaktu, a jeśli tak, to jakie soczewki astygmatyczne są najlepsze.