Twój wzrok jest jednym z Twoich najcenniejszych zasobów. Ponieważ utrzymanie zdrowia oczu jest tak ważne, oto 10 najczęstszych problemów, których ludzie doświadczają ze swoimi oczami. Jeśli którekolwiek z powyższych dotyczy Ciebie, skontaktuj się z okulistą tak szybko, jak to możliwe, zanim stan zagrozi Twojemu wzrokowi.

1. Zaćma

Charakteryzuje się mętną, mlecznobiałą soczewką w oku, większość zaćmy jest związana z wiekiem i występuje częściej u osób powyżej 50 roku życia (ale może rozwinąć się w każdym wieku). Zaćma może być wynikiem urazu, ekspozycji na promieniowanie UV lub pogorszenia jakości białka w czasie; to właśnie powoduje zmętnienie soczewki oka. Nieleczona zaćma może ostatecznie spowodować poważną utratę wzroku.

Leczenie:  Na szczęście zaćma jest częstym problemem z oczami, który można leczyć chirurgicznie. To, czy operacja jest potrzebna, zależy od stopnia utraty wzroku i tego, czy wpływa ona na jakość życia i zdolność do funkcjonowania.

2. Stożek rogówki

Zwykle rogówka (przezroczysta zewnętrzna soczewka oka) ma kształt kopuły, jak kula. Czasami jednak kolagen, który utrzymuje rogówkę w miejscu, staje się słaby, co powoduje, że rogówka staje się stożkowata. Ten stan nazywa się stożkiem rogówki. Może to spowodować poważną utratę wzroku, jeśli nie zostanie podjęte wcześnie i szybko. Wiele osób nieleczonych będzie potrzebowało przeszczepu rogówki.

Leczenie:  Leczenie zwykle rozpoczyna się od okularów. Soczewki kontaktowe, zwykle sztywne, przepuszczające gaz, mogą być zalecane w celu wzmocnienia rogówki i poprawy widzenia. Ponadto sieciowanie kolagenu rogówki jest często skuteczne w zapobieganiu progresji, a także intacs (implanty umieszczane pod powierzchnią rogówki w celu zmniejszenia kształtu stożka i poprawy widzenia). Ostatnią deską ratunku jest przeszczep rogówki.

3. Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa występuje w wyniku długotrwałego wysokiego poziomu cukru we krwi związanego z cukrzycą typu 1 i 2 i może powodować ślepotę, jeśli nie jest leczona. Zbyt dużo cukru we krwi może zmienić naczynia krwionośne w tylnej części oka, uniemożliwiając siatkówce otrzymywanie odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do utrzymania wzroku. Każdy z cukrzycą typu 1 lub typu 2 jest zagrożony rozwojem retinopatii cukrzycowej. Jednak rodzaj cukrzycy, jak często zmienia się poziom glukozy we krwi, jak dobrze kontroluje poziom cukru i jak długo choruje na cukrzycę, wszystko to wpływa na jej ryzyko.

Leczenie:  W większości przypadków chirurgia laserowa może zapobiec znacznej utracie wzroku związanej z retinopatią cukrzycową. Procedura zwana fotokoagulacją laserową może uszczelnić lub zniszczyć rosnące lub przeciekające naczynia krwionośne w siatkówce.

4. Zwyrodnienie plamki żółtej

Ta główna przyczyna ślepoty charakteryzuje się uszkodzeniem plamki żółtej, obszaru siatkówki, który odbiera światło. Czynniki ryzyka to: wiek, palenie tytoniu, płeć żeńska i wywiad rodzinny. Niestety nie jest znane lekarstwo na zwyrodnienie plamki żółtej. Jednak obecne metody leczenia mogą spowolnić postęp choroby.

Leczenie:   zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem może zapobiec poważnej utracie wzroku lub znacznie spowolnić postęp choroby. Dostępnych jest kilka opcji leczenia, w tym:

  • Leki antyangiogenneWstrzykiwane do oka leki te blokują rozwój nowych naczyń krwionośnych i wyciek z nieprawidłowych naczyń w oku.
  • Laseroterapia. Wysokoenergetyczne światło lasera może czasami być używane do niszczenia aktywnie rosnących nieprawidłowych naczyń krwionośnych.
  • Laseroterapia fotodynamiczna. Zabieg dwuetapowy, w którym do uszkodzenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych stosuje się lek światłoczuły. Lek jest wstrzykiwany do krwiobiegu, aby został wchłonięty przez nieprawidłowe naczynia krwionośne w oku. Następnie do oka naświetlany jest zimny laser, który aktywuje lek, uszkadzając nieprawidłowe naczynia krwionośne.
  • Witaminy C, E, beta-karoten, cynk i miedź mogą zmniejszać ryzyko utraty wzroku u niektórych pacjentów ze średnim lub zaawansowanym suchym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem.
Zwyrodnienie plamki żółtej

5. Błędy refrakcji

Według National Eye Institute wady refrakcji są najczęstszą przyczyną problemów ze wzrokiem. Refrakcja w oku występuje, gdy światło przechodzi przez rogówkę i soczewkę. Błędy mogą wystąpić w wyniku długości gałki ocznej, zmian kształtu rogówki lub naturalnego starzenia się soczewki. Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm są klasyfikowane według błędów refrakcji.

Leczenie:  Najczęstszymi formami leczenia są okulary, soczewki kontaktowe i zabieg chirurgiczny.

6. Jaskra

Jaskra to stan, który powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego oka i pogarsza się z czasem. Jaskra, związana z narastaniem ciśnienia wewnątrz oka, ma tendencję do dziedziczenia i może pojawić się dopiero w późniejszym życiu. Zwiększone ciśnienie, zwane ciśnieniem wewnątrzgałkowym, może uszkodzić nerw wzrokowy, który przekazuje obrazy do mózgu. Jeśli uszkodzenie nerwu wzrokowego z powodu wysokiego ciśnienia w oku trwa nadal, jaskra spowoduje trwałą utratę wzroku. Ponieważ większość osób z jaskrą nie ma wczesnych objawów ani bólu z powodu tego zwiększonego ciśnienia, ważne jest regularne odwiedzanie lekarza okulisty, aby można było zdiagnozować i leczyć jaskrę przed wystąpieniem długotrwałej utraty wzroku.

Leczenie:  Po wykryciu jaskrę można leczyć chirurgicznie, laserowo lub kroplami do oczu.

7. Prezbiopia

Starczowzroczność to utrata zdolności wyraźnego widzenia bliskich obiektów lub drobnego druku. Jako część naturalnego procesu starzenia się oka, starczowzroczność jest często mylona z dalekowzrocznością, ale nie są one tym samym. Starczowzroczność występuje, gdy naturalna soczewka w oku traci elastyczność, natomiast dalekowzroczność wynika z naturalnego kształtu gałki ocznej, co powoduje, że promienie świetlne po dostaniu się do oka uginają się nieprawidłowo.

Leczenie:  Opcje leczenia obejmują noszenie soczewek korekcyjnych, poddanie się chirurgii refrakcyjnej lub wszczepienie implantów soczewek.

8. Pływaki

Powszechne wśród osób powyżej 50. roku życia męty to małe plamki lub plamki unoszące się w polu widzenia. Utworzone przez osady białka dryfujące w ciele szklistym (przezroczysta, galaretowata substancja wypełniająca środek oka), męty wydają się dryfować przed okiem, ale nie blokują widzenia. Zwykle łagodne, męty czasami mogą wskazywać na poważniejszy problem z oczami, taki jak odwarstwienie siatkówki, zwłaszcza jeśli towarzyszą im błyski światła. Jeśli zauważysz nagłą zmianę rodzaju lub liczby widocznych plamek lub błysków, jak najszybciej udaj się do okulisty.

9. Suche oczy

Stan znany jako „suche oczy” występuje, gdy gruczoły łzowe nie mogą wytwarzać wystarczającej ilości łez lub wytwarzać łez niskiej jakości. Suche oczy mogą być nieprzyjemne, powodując swędzenie, pieczenie, a w rzadkich przypadkach pewną utratę wzroku.

Leczenie:  Twój okulista może zasugerować użycie nawilżacza w domu, specjalnych kropli do oczu, które symulują prawdziwe łzy lub zatyczek umieszczonych w kanalikach łzowych w celu zmniejszenia odprowadzania łez.

10. Łzawienie

Jeśli twoje oczy wytwarzają zbyt dużo łez, może to oznaczać, że twoje oczy są szczególnie wrażliwe na światło, wiatr lub zmiany temperatury. Ochrona oczu poprzez ich osłanianie lub noszenie okularów przeciwsłonecznych może czasami rozwiązać problem. Łzawienie może również oznaczać, że masz poważniejszy problem, taki jak infekcja oka lub zablokowany kanał łzowy. Twój okulista może leczyć lub korygować oba te stany.

Te powszechne problemy z oczami można wyleczyć lub przynajmniej spowolnić, jeśli zostaną wcześnie wykryte przez specjalistę od oczu